Sivas genelde soğukları ile dillere destan olmuş bir şehir. Merkezi konumu doğu ile batı illeri arasında adeta köprü görebi görmektedir. Birbirinden güzel doğal güzellikleri ve ferah iklimi ile hemşehrilerini kendisine hasret bırakan bir il olduğu kesin. Ayrıca Türkiye’de hemşehri bulmanın en kolay olduğu memleketlerden bir tanesi. Peki turistik bir seyahat veya iş gezisi kapsamında Sivas’a gelme planlarınız varsa ne yapmalısınız? Sivas’a ne zaman gidilir?

Yaz mevsiminde mi yoksa kış aylarında mı Sivas gezisi daha isabetli bir tercih olacaktır? Bunun kararı aslında gezinizden beklentinizle tamamen orantılıdır. Birbirinden güzel kış manzaraları eşliğinde bir kış tatilini Yıldızdağı Kayak tesisinde eğlenceli bir şekilde tamamlamak isterseniz ocak ayından şaşmayın! Ama soğuğu sevmem sıcak olsun ama terletmesin derseniz yaz ayları sizin için ideal olabilir.

Sivas’a Ne Zaman Gitmek Daha İdeal?

Sivas’a gitmek için en uygun zaman ne zaman? İşte ne zaman gideceğinize karar vermenize yardımcı olacak bazı bilgiler:

 • Sivas’ta en iyi sıcaklık ortalamalarının hakim olduğu aylar; Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim’dir.
 • Ortalama olarak, en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos’tur.
 • Ocak yılın en soğuk ayıdır.
 • En yağışlı aylar Ocak, Mart ve Mayıs

Sivas İklimsel Havadurumu Grafiği

Sivas’ta mevsimlere ve aylara göre iklim ve hava durumu hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz:

Sivas’ın Hava Durumu ve İklimi

 • Ocak ve Mart ayları arasında iklim olabilecek en zorlu hava koşullarında . Sıcaklık 8°C’ye yükselir ve her ay yaklaşık 100 mm yağmur yağar.
 • Nisan ayında iklim idealdir . Ortalama olarak, sabah hava 9°C’dir ve bu dönemde ayda 65 mm yağmur bekleyebilirsiniz.
 • Mayıs ve haziran ayları arasında iklim hoştur . Örneğin haziranda maksimum sıcaklık 24°C ve haziran aylarında sadece 5 gün yağmur beklenir.
 • Temmuz ve Ağustos ayları arasında iklim çok iyidir. Akşamın erken saatlerinde ortalama sıcaklık 18°C’dir ve Ağustos ayının yaklaşık %2’sinde yağmur yağar.
 • Eylül ayında iklim yine ferahtır . Ortalama olarak, sabahları hava 16°C’dir ve eylül ayında yaklaşık 28 mm yağmur yağar.
 • Ekim ayında iklim normalleşmeye başlar . Öğle vakti ortalama 18°C’dir ve ekim ayının yaklaşık %8’inde yağmur yağar.
 • Kasım ve Aralık ayları arasında iklim çok elverişsizdir . Sıcaklık 4°C’ye kadar düşer ve bu dönemde ayda 71 mm yağmur bekleyebilirsiniz.

Sivas’ta Gezi Planı İçin Her Mevsim Sürprizler Mevcut!

Sivas doğal ve tarihi güzellikleri ile her mevsim farklı lezzette gezi planları oluşturabileceğiniz şehirler arasında. Tarihi dokusuyla ön plana çıkan Divriği, Şarkışla gibi ilçeleri ve açık hava müzesi sayılabilecek şehir merkezi ile her mevsim misafirlerini ağırlamaktadır.

Kışın birbirinden güzel kar manzaraları eşliğinde kış sporları veya gezileri için uygun konaklamaları mevcuttur. Yaz aylarında ise yaylaları, akarsuları ve daha bir çok tabii zenginlikleri her kesimden ziyaretçileri cezbetmektedir.

Sivas’ta Araç Kiralama Seçenekleri İçim;

Sivas’a ister ziyaret ister ticaret amaçlı her türlü seyahatinizde uygun fiyatları ve kurumsal hizmetleri ile Sivas Rent A Car firmamızı tercih edebilirsiniz. Şehir sakin trafiği ile araçla gezmeye oldukça müsaittir. Kış aylarında araçlarımızın kış bakımları ve kar lastiği değişimleri itina ile yapılmaktadır. Ayrıca Sivas Havaalanı Araç Kiralama seçeneklerimiz sizler için aralıksız aktarma imkanı sunmaktadır.